Dzięki uprzejmości Kasi z sianko.org, zamieszczamy na naszej stronie cały artykuł jej autorstwa, wraz z podcastem, który nagrała razem z Wojtkiem. Oryginalnym materiał znajdziecie tutaj

Photo by Alexandr Podvalny on Unsplash

Kooperatywa spożywcza – co to takiego?

Czy to, że warzywa i owoce z supermarketu są pozbawione smaku zwróciło już Twoją uwagę? Chcesz zaopatrywać się w produkty pełne smaku, aromatu i zdrowia? W dzisiejszym odcinku opowiadamy o tym, czym jest kooperatywa spożywcza. To odpowiedź na wiele naszych obecnych problemów. To działanie, które każdy z nas może podjąć, nie czekając na odgórne zalecenia, żeby żyć zdrowiej dzięki odżywczemu jedzeniu i kontaktowi z drugim człowiekiem.

https://widget.spreaker.com/player?episode_id=43617075&theme=light&playlist=false&playlist-continuous=false&playlist-loop=false&playlist-autoupdate=true&autoplay=false&live-autoplay=false&chapters-image=true&episode_image_position=right&hide-likes=false&hide-comments=false&hide-sharing=false&hide-logo=false&hide-download=true&hide-episode-description=false&hide-playlist-images=false&hide-playlist-descriptions=false&gdpr-consent=null

materiał audio

Czym jest kooperatywa spożywcza?

Nie ma definicji ani idealnej wizji kooperatywy spożywczej. Każda inicjatywa jest unikalna i niepowtarzalna, bo inną grupę ludzi je tworzy. Bo kooperatywa to tak na prawdę ludzie, którzy ją budują. Ważnym aspektem kooperatywy jest to, by odpowiadała na potrzeby członków kooperatywy. No i kolejna istotna rzecz – kooperatywa jest demokratyczna. Wszystko inne może być zupełnie różne w zależności od priorytetów.

Kooperatywy to grupa osób, która zorganizowała się sama i wspólnie działa nad osiągnięciem jakiegoś celu. W przypadku kooperatywy spożywczej jest to pominięcie pośredników w łańcuchu dostaw żywności. Czyli podsumowując to grupowe zakupy bezpośrednio u rolnika.

Kooperatywy powstają z potrzeby

Można powiedzieć, że wszystkie kooperatywy czyli oddolne organizowanie się ludzi w większe grupy powstają z jakiejś potrzeby. Często w historii powstawały tam, gdzie ani sektor prywatny ani rządzący nie mogli (prawdopodobnie nawet nie chcieli) pomóc.

Kiedy jakaś inicjatywa wynika z potrzeby, a nie jest narzucana przez kogoś ma wielką moc i realnie zmieniania rzeczywistości lokalnej społeczności.

Przykłady kooperatyw spożywczych, które znam

Niemieckie SoLaWi w Witzenhausen

To pierwsza kooperatywa spożywcza, jaką widziałam. Tam grupa 70 osób zaopatrywała się w warzywa i owoce z jednego gospodarstwa. Taki model to Rolnictwo Wspierane Społecznie. Każdy aspekt był zorganizowany z dużą dbałością o szczegóły. Pamiętam, że byłam pod ogromnym wrażeniem, kiedy pomagałam na gospodarstwie i podczas dostaw.

Kooperatywa Spożywcza w Gdańsku

To kooperatywa w której pracowałam. Dokładnie mówiąc miałam ją stworzyć od zera. Z pewnością nie był to udany twór, dlatego, że miejsce i forma była narzucona przez osobę, która zleciła mi pracę nad tą inicjatywą. Jednak dzięki temu doświadczeniu przekonałam się, że stworzenie kooperatywy spożywczej nie jest w cale trudnie!

Warszawska Kooperatywa „dobrze”

To jedna z większych kooperatyw w Polsce, dlatego, że działania inspirowane są jeszcze większą organizacją Park Slope. Godnym uwagi jest fakt, że to jedyna kooperatywa w Polsce prowadząca w tym momencie 2 sklepy otwarte dla wszystkich. „Dobrze” prowadzi wiele pobocznych akcji i zwiększa świadomość żywieniową mieszkańców stolicy. Spędziłam w Warszawie 3 tygodnie mieszkając u jednego z członków, w tym czasie przyglądałam się działaniom tej kooperatywy. Muszę powiedzieć, że praca sklepów jest bardzo dobrze zorganizowana i właściwie można się w nich zaopatrzyć praktycznie we wszystko. Tak sprawne działanie sklepu wynika z pracy osób zatrudnionych jak i wolontariuszy, którzy są członkami kooperatywy. To bardzo inspirująca organizacja.

Kooperatywa Grochowska w Warszawie

To z kolei najstarsza działająca kooperatywa spożywcza w Polsce. Założona została przez Anię z potrzeby karmienia swojego dziecka zdrowym i smacznym jedzeniem. Przy okazji mojej wizyty w tej kooperatywie czułam się jak na lokalnym festynie. Wszyscy się znali, rozmawiali i cieszyli się swoim towarzystwem. Przez ponad 10 lat funkcjonowania udało im się wypracować bardzo sprawny system organizowania zakupów i ich odbiorów.

Kooperatywa Żuławska Eko-box na Żuławach

To kooperatywa, w której obecnie się zaopatrujemy. Zrzeszenie rolników, którzy swoje plony sprzedają za pośrednictwem kooperatywy. Dzięki pracy kilku osób już od 5 lat mieszkańcy Żuław i Trójmiasta mogą się cieszyć świeżymi i pełnymi smaków i zdrowia produktami. Kooperatywa angażuje się w życie lokalnej społeczności i różne akcje promujące zdrowy styl życia.

Jak założyć kooperatywę spożywczą?

Podsyłam do bardzo fajnego podręcznika opracowanego przez Kooperatywę Wawelską z Krakowa. Sama tworząc kooperatywę bazowałam na wiadomościach z tego opracowania.

Jeśli chcesz założyć kooperatywę to pomyśl przede wszystkim o osobach, z którymi możesz to zrobić. Skrzyknij grupę znajomych, kilku sąsiadów czy zaproponuj takie grupowe zakupy na lokalnej grupie na Facebooku. Jeśli znajdziesz 2-3 osoby, to reszta przyjdzie z czasem. 

Jakie są korzyści kupowania w kooperatywie spożywczej?

  • tańsze produkty niż w sklepach ze zdrową żywnością
  • przede wszystkim dobrej jakości żywność (rolników wybiera się samemu)
  • możliwość poznania fajnych osób o podobnych zainteresowaniach
  • wsparcie lokalnej gospodarki
  • mniejsze obciążenie dla środowiska

Jeśli chcesz posłuchać więcej o korzyściach płynących z kupowania zdrowej żywności to polecam zajrzeć tutaj. Zostając w tematyce zdrowego jedzenia z tego odcinka podcastu możesz się dowiedzieć gdzie można ją kupować (poza kooperatywami spożywczymi oczywiście)

Dodaj komentarz